Board Members

Nepal

  1. Jyoti Bhattarai

  2. Arjun Karki

  3. Bhagawan Koirala

  4. Bhupendra Basnet

  5. Mohan Raj Sharma

  6. Shankar Man Rai

  7. Arun Raj Kunwar

  8. Pradeep Vaidya

  9. Ram Kumar Ghimire

  10. Subhash Acharya

  11. Pankaj Jalan

  12. Baishali Bhattacharya

  13. Bijoy Rajbanshi

  14. Rabindra Timala

 

Executive Committee Member

US Team
President: Santosh Sapkota
immediate Past-President - Sangita Basnet Koirala
Vice-President: Bhupesh Khadka
Secretary: Binod KHADKA
Treasurer: KALPANA SHRESTHA
Project Committee Chair - GANESH CHAUDHARY

 

Project Committee
Reviews all projects, recommends to the Board, and required documents and follow up after approval
1. Ganesh Chaudhary (Co-Chair)
2. Bishnu Sapkota (Co-Chair)
3. Richard Katzman
4. Sandesh Pandit
5. Julia Shepardson
6. Bidur Dhakal
7. Suresh Basnet
8. Bhupendra Basnet (ANMF Nepal President)
9. Dixa Dhital

Education Research Committee [ERC]
Develop education plan, develop grant writing example like Oxygen Plant in Nepal and apply for big organizations for grant, continue to think and collaborate on innovation and broader involvement.

1. Narayan Dharel - Chair
2. Janak Koirala - Chair - Nepal team
3. Anil Ghimire
4. Ananta Subedi
5. Prakash Neupane
6. Chandra Chataut
7. Anu Shrestha
8. Bishnu Sapkota (Project Committee Co-Chair)
9. Subhash Acharya (ANMF Nepal)

Website Committee
Maintains website, uploads all current information, publicity materials, pertinent historical documents and project updates
1. Bijay Acharya (Chair)
2. Fred Shepardson (Project Management and Map Lead)

Finance Committee
Keeps track of finances, wires funds, keeps records of transactions, bookkeeping and tax filing
1. Kalpana Shrestha - Treasurer
2. Julia Shepardson-
3. Sandeep Dhungel - Paypal Coordinator
4. Dinesh Mainali
5. Elina Shakya

Publication Committee
Blogs/Newsletters/Web Presence
1. Sajan Koirala - Chair
2. Bijay Acharya
3. Gaury Adhikary
4. Kristin Stueber
5. Dinesh Subedi
6. Sangeeta Koirala
7. Hari Devkota
8. Elina Shakya

National and International Collaboration Committee / Subspecialty groups
1. Raju Bishwakarma Chair
2. Binod Dhungana Co Chair
3. Rajesh Subedi
4. Swikriti Upadhyay
5. Vikas Pathak
6. Elena Shakya
7. Libby Wilson

Oureach Committee
Anil Suwal - BPKIHS - Chair
Dinesh Subedi - Co-Chair TUTH
Dipak KC - BHARATPUR
Sanjay Sharma - BHARATPUR
Basant Pathak - TUTH
Bishow Paudel - MCOMS
Harishchandra Mahaseth - MCOMS
Rishi basnyat- NMC
Mahendra Poudel - KMC
Ananta Subedi - KUMS
Surendra Kandel
Manish Guragain
Prashant Koirala - TUTH
Binod Dhungana - TUTH